Cali, Colombia, October 19th to 21st of 2016           New Final Conference Program!  Photos of the Event

Conference Program

 

Wednesday, Oct. 19th

 

 

Room 1

Room 2

 

08:00 - 09:00

Registration

 
 

09:00 - 09:30

Welcome

 

 

09:30 - 10:30

Keynote: David Garlan - “Self-Adaptive Systems" (Chair: Marco Vieira)

 

 
 

10:30 - 11:00

Coffee Break

 

11:00 - 12:30

TS1: Best Paper Session (Chair: Regina Moraes)

 

 
 
 

 

"Running Resilient MPI Applications on a Dynamic Group of Recommended Processes”
         Edson Tavares de Camargo (Universidade Tecnológica Federal do Paraná - Brazil),
Elias Duarte Jr. 
(UFPR - Brazil)

 

 

 

"Bypassing IOMMU protection against I/O Attacks”
Benoît Morgan, Eric Alata, Vincent Nicomette, Mohamed Kaaniche (LAAS-CNRS - France)

 

 

 

"Two Convergence Problems for Robots on Graphs”
Armando Castañeda, Sergio Rajsbaum (Universidad Nacional Autonoma de Mexico - Mexico),
Matthieu Roy (LAAS - France)

 

 

12:30 - 14:00

Lunch

 

14:00 - 15:30

TS2: Fault Injection and Testing (Chair: Luciana Arantes)

Tutorial #1 - Communication and Agreement in Byzantine Asynchronous Systems - Dr. Michel Raynal

 
 
 

 

"A Software Fault Injector to Validate Implementations of a Safety Communication Protocol”
Rodrigo Dobler, Sérgio Luis Cechin, Taisy Weber, João Netto (UFRGS - Brazil)

 

 

 

"Speeding-up simulation-based fault injection of complex HDL models”
Ilya Tuzov (Universitat Politècnica de València - Spain), Juan Carlos Ruiz, David de Andres, Pedro Gil (Tech.
Univ. Valencia - Spain)                                                           

 

 

 

"Testing Web Applications Using Poor Quality Data”
Nuno Laranjeiro, Seyma Nur Soydemir (University of Coimbra - Portugal),
Jorge Bernardino (CISUC - Portugal)

 

 

 15:30 - 16:00

Coffee Break

 

16:00 - 17:00

TS3: Assessment and Proofs (Chair:Felicita Di Giandomenico)

Tutorial #1 - Communication and Agreement in Byzantine Asynchronous Systems - Dr. Michel Raynal

 
 
 

 

"Reconfigurable Scalable State Machine Replication" (Invited Paper)
Davi da Silva Böger (UFSC - Brazil), Joni da Silva Fraga (UFSC - Brazil), Eduardo Alchieri (UnB - Brazil)

 

 

 

"Soundness Proof of EventB2Java"
Néstor Cataño (Innopolis University - Russia)

 

 

17:00 - 18:00

Fast Abstracts and Student Forum (Cesar Alberto Collazos)

Tutorial #1 - Communication and Agreement in Byzantine Asynchronous Systems - Dr. Michel Raynal

 
 
 

 

"A Framework for an Optimized and Adaptive Restoration Scheme for Different Video Classes in Software-Defined Elastic Optical Networks”
Klenilmar Dias (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia do Amapá)

 

 

 

"Perception of Trustworthiness on Web Services and Applications Based on Privacy Evidences”
Nádia Medeiros (University of Coimbra), Tania Basso (State University of Campinas)

 

 

 

"Continuous integration with regression test application”
Nilo Giannecchini (Universidade Estadual de Campinas)

 

 

19:00 - 21:00

Cocktail

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday, Oct. 20th

 

 

Room 1

Room 2

 

08:00 - 09:00

Registration

 
 

09:00 - 10:00

Keynote: Ram Chillarege - "Diamonds from Defects" (Chair:Elias Duarte Jr.)

 

 
 
 

10:00 - 10:30

Coffee Break

 

10:30 - 12:00

TS4: Failure Detection and Impact (Chair:Eliane Martins)

Tutorial #2 - Design of Experiments for Dependability Assessment and Benchmarking - Dr. Henrique Madeira

 
 
 

 

"Analyzing the Impact of Failures in the Electric Power Distribution Grid”
Silvano Chiaradonna, Felicita Di Giandomenico, Giulio Masetti (ISTI/CNR - Italy)

 

 

 

"Implementing a flexible failure detector that expresses the confidence in the system”
Anubis Rossetto (Instituto Federal de Educação Ciência e Tecnologia Sul-rio-grandense Campus Passo Fundo - Brazil), Claudio Geyer (UFRGS - Brazil),Luciana Arantes (Université de Paris VI - France), Pierre Sens (Laboratoire d''informatique de Paris 6 - France)

 

 

 

"An Autonomic Hierarchical Reliable Broadcast Protocol for Asynchronous Distributed Systems with Failure Detector”
Denis Jeanneau (UPMC/LIP6 - France), Luiz Rodrigues (UNIOESTE - Brazil), Luciana Arantes (Université de Paris VI - France), Elias Duarte Jr. 
(UFPR - Brazil)

 

 

12:00 - 13:30

Lunch

 
 
 

13:30 - 14:30

Panel: “Dependability challenges for the next decades: what really matters for industry and society?”                      

 

 

Moderator: Henrique Madeira

 

 

Participants: Andrea Bondavalli, David Garlan, Eliane Martins, Felicita Di Giandomenico, Ram Chillarege

 

 

14:30 - 14:35

WDES: Opening and Introduction

Tutorial #2 - Design of Experiments for Dependability Assessment and Benchmarking - Dr. Henrique Madeira

 
 
 

14:35 - 15:30

Keynote: Prof. Dr. Andrea Bondavalli

 

 

15:30 - 16:00

Coffee Break

 

16:00 - 17:00

WDES TS1: Space Domain Applications

 

 

 

"An Approach for Verification of a Satellite Simulator – an evolving system”
Paulo Silva (ITA- Brazil), Ana Ambrosio (INPE - Brazil), Emilia Villani (ITA-Brazil), Denise Azevedo (INPE - Brazil)

 

 

 

"Dependability verification of nanosatellite embedded software supported by a reusable Test System"
Carlos Conceicao, Fatima Mattiello-Francisco, Carlos Leandro Batista(INPE - Brazil)

 

 

17:00 - 17:40

WDES TS2: Privacy and Security

Tutorial #2 - Design of Experiments for Dependability Assessment and Benchmarking - Dr. Henrique Madeira

 
 
 

 

"Challenges on Anonymity, Privacy and Big Data”
Tania Basso, Roberta Matsunaga, Regina Moraes (UNICAMP - Brazil), Nuno Antunes (UC - Portugal)

 

 

 

"Benchmarking user-defined security configuration of mobile devices”
Daniel Avila Vecchiato (UFMT - Brazil), Eliane Martins (UNICAMP - Brazil)

 

 

17:40 - 18:20

WDES TS3:Power Infrastructures

 

 

 

"An approach to evaluation of converged networks integrating communication and power infrastructures”
Almir Guimarães (UFAL - Brazil), Igor Rocha, Paulo R. Maciel, Rivalino Matias Jr.
(UFU - Brazil)

 

 

 

"A Methodology for Proactive Maintenance of Uninterruptible Power Supplies”
Slobodan Lukovic, Igor Kaitovic, Miroslaw Malek, Gerardo Lecuona ( (Università della Svizzera italiana - Switzerland)

 

 

18:20 - 18:30

Wrap-Up WDES

 

 

20:00 - 23:30

Conference Dinner

 
 

 

 

 

 

 

Friday, Oct. 21st

 

 

Room 1

Room 2

 

08:00 - 09:00

Registration

 
 

09:00 - 10:30

TS5: Dependability and Resilience Maintenance (Chair: Andrea Bondavalli)

Tutorial # 3 - Modeling Availability and Reliability of Service-Oriented Computing Systems - Dr. Paulo Romero Martins Maciel

 
 
 

 

"Resilence of Resilience Mechanisms in Dynamic Architectures" (Invited Talk)
András Pataricza (BME - Hungary)

 

 

 

"BuzzPSS: A Dependable and Adaptive Peer Sampling Service”
Nuno Machado, Miguel Matos, Francisco Maia (HASLab - INESC TEC and U. Minho - Portugal), Rui Oliveira (Universidade do Minho - Portugal)

 

 

 

"Towards model-driven virtual patching for web applications”
Gustavo Betarte (Facultad de Ingeniería, Universidad de la República - Uruguay), Rodrigo de la Fuente (Genexus Consulting - Uruguay), Rodrigo Martínez, Juan Pirez, Felipe Zipitría (Universidad de la República - Uruguay)

 

 

10:30 - 11:00

Coffee Break

 

11:00 - 12:30

TS6: Security (Chair: Nuno Laranjeiro)

Tutorial #4 - Towards Dependable Computing through Public Key Cryptography Alternative Models - Dr. Eduardo da Silva

 
 
 

 

"A Methodology for Prevention of Biometric Presentation Attacks" (Invited Paper)
Emanuela Marasco (University of North Carolina Charlotte - USA), Mohamed Shehab (University of North Carolina Charlotte - USA), Bojan Cukic (University of North Carolina Charlotte - USA)

 

 

 

"Usability Assessment in a Multi-biometric Continuous Authentication System”
Enrico Schiavone, Andrea Ceccarelli, Andrea Bondavalli ((Università degli Studi di Firenze - Italy), Ariadne Carvalho (University of Campinas - Unicamp - Brazil)

 

 

 

"Comparing and Experimenting Machine Learning Techniques to Predict Vulnerabilities”
Henrique Alves, Baldoino Santos Neto (Universidade Federal de Alagoas - Brazil),
Nuno Antunes (University of Coimbra - Portugal)

 

 

12:30 - 14:00

Lunch

 
 
 

14:00 - 15:30

TS7: Challenges (Julio Airel Hurtado)

 

 
 
 

 

"Towards Understanding the Value of False Positives in Static Code Analysis”
Carlo Dimastrogiovanni (Polytechnic University of Turin - Italy), Nuno Laranjeiro (University of Coimbra - Portugal)

 

 

 

"Checklist Quality Assessment of Natural Language Requirements for Space Applications”
Anderson Rossanez, Ariadne Carvalho (University of Campinas - Unicamp - Brazil)

 

 

 

"Evolving from Dependability to Resilience Benchmarks: Issues and Possibilities”
Raquel Almeida, Henrique Madeira (CISUC -University of Coimbra - Portugal)

 

 

 

"Modeling Dependable Product-Families: State Model Generation from Use Cases”
Leydi Erazo, Eliane Martins (University of Campinas - UNICAMP - Brazil),
Juliana Greghi (UFLA - Brazil)

 

 

 

"Using Failure Prediction to Improve FPGA Scrubbing”
Jose Luis Nunes (Instituto Politécnico de Coimbra - Portugal),
João Cunha (DEIS/ISEC - Portugal), Mário Zenha-Rela (University of Coimbra - Portugal)

 

 

15:30 - 16:00

Wrap-up